
Viite: 149550
BELLA ITALIA YRTTISEKOITE, Siemenlevy
Sisältää rosmariinin, timjamin ja oreganon siemenet helppokäyttöisissä siemenlevyissä.
Oregano on aromaattinen sinikukkainen maustekasvi. Satoa korjataan vähitellen tai kuivataan kasvit kokonaisina nippuina. Herkullista esim. tomaatin ja fetajuuston kera. Riittoisuus 60-70 kasvia.
Oregano on aromaattinen sinikukkainen maustekasvi. Satoa korjataan vähitellen tai kuivataan kasvit kokonaisina nippuina. Herkullista esim. tomaatin ja fetajuuston kera.
Esikasvatus: Kylvä harvaan kosteaan kylvömultaan, aivan pintaan. Pidä kylvös kosteana, sijoita valoisaan. Kouli taimettumisen jälkeen. Istuta ulos yöpakkasten mentyä
Suorakylvö: Kylvä lämpimään maahan. Pidä kylvös kosteana kunnes siemenet ovat itäneet.
Viite: 149550
Sisältää rosmariinin, timjamin ja oreganon siemenet helppokäyttöisissä siemenlevyissä.
Viite: 85722
Oregano on aromaattinen sinikukkainen maustekasvi. Satoa korjataan vähitellen tai kuivataan kasvit kokonaisina nippuina. Herkullista esim. tomaatin ja fetajuuston kera. Riittoisuus 30-50 kasvia.
Viite: 93888
Tuoksuva ja kaunis maustekasvi, houkuttelee mehiläisiä ja perhosia. Kukat ovat valkoiset ja koristeelliset perennapenkissä. Korjaa satoa kukkien puhjettua.
Viite: 132700
Ruohosipuli. Esikasvatettava. Tavallinen, monivuotinen, avomaalle.
Viite: 90969
Persiljalajike, josta käytetään lähinnä juuriosa. Paksu juuri muistuttaa valkoista porkkanaa ja käytetään palsternakan tavoin. Vihreät lehdet käytetään persiljan tapaan.
Viite: 145678
Laventelinväriset kukinnot tuoksuvat ihanasti ja houkuttelevat pölyttäjiä. Täydellinen yhdistelmä: herkullinen aromaattinen yrtti sekä kaunis, tiiviskasvuinen koristekasvi.
Viite: 1139
Monivuotinen kasvi, joka kasvaa helmi-maaliskuussa. Lehdet saavat miedon valkosipulin maun. Kasvi saa joka toinen vuosi kauniita valkoisia tähdenmuotoisia kukkia. Kukkii toukokuussa. Tuoreissa lehdissä on paljon C-vitamiinia ja maku tulee hienosti esille höyrytettynä, wokkiruoassa ja salaateissa. Juurruttuaan levittäytyy helposti.
Viite: 1113
Monivuotinen, intensiivinen, aniksenkaltainen aromi. Koristeellinen yrtti joka sopii myös kukkapenkkiin. Lehtiä voidaan käyttää salaateissa ja jälkiruoissa. Kukat voidaan kuivata mausteeksi tai niistä voi tehdä tuoksupusseja.
Viite: 91351
Tämän rukolasalaatin voimakasta makua verrataan usein wasabiin. Voidaan kasvattaa avomaalla ja ruukussa, tai sisätiloissa ympäri vuoden, jolloin maku on hieman miedompi.
Viite: 146200
Anthriscus cerefolium. Yksivuotinen. Kasvatus avomaalla tai ruukussa, menestyy koko vuoden ikkunalaudalla.
Viite: 147615
Monivuotinen lääke- ja yrttikasvi. Nuoria versoja käytetään salaatissa, juurta käytetään luonnonlääketieteessä. Kauniin kukintansa ja tuoksunsa vuoksi hieno lisä kukkapenkkeihin houkuttelemaan perhosia.
Viite: 85363
Kurkkuyrtti on kaunis sinikukkainen yrtti, joka siementää helposti ja tulee siten monivuotiseksi. Kukkia käytetään koristeena ja ne ovat erityisen kauniita kuorrutettuna. Houkuttelee mehiläisiä. Riittoisuus 15-20 kasvia.
Viite: 1136
Kesäkukka ja yrttikasvi. Ihana tuoksu! Kasvia kutsutaan myös meksikonrakuunaksi. Lue lisätiedot kääntöpuolelta (kuva 2)
Viite: 147200
Origanum majorana l. Majorana hortensis. Yksivuotinen. Kasvaa avomaalla tai isossa ruukussa. Voimamakas mauste.
Viite: 147400
Origanum vulgare. Monivuotinen. Helppo kasvattaa avomaalla tai isossa ruukussa ikkunalaudalla koko vuoden.
Viite: 145675
'Napolilainen' maustebasilika jossa hienovarainen pippurinen maku. Suuret lehmuksenvihreät lehdet. Erinomainen teeyrtti tai mauste voileipiin, pestoon tai muihin italialaisiin erikoisuuksiin. Korkeus 30-60 cm. Annos 400 siementä.
Oregano on aromaattinen sinikukkainen maustekasvi. Satoa korjataan vähitellen tai kuivataan kasvit kokonaisina nippuina. Herkullista esim. tomaatin ja fetajuuston kera. Riittoisuus 60-70 kasvia.