
Viite: 93266
NIITTYKUKKASEOS 'Nelson Mixture'
Hienossa seoksessa on kukkaniittyjen kaikkia kukkia. Mm. apilaa, päivänkakkaraa, ruiskaunokkia, ojakärsämöä. Kylvöpaikalle valikoituvat siellä parhaiten viihtyvät.
Normaalin niityn perusseos. Sopii maalajilta, kosteudelta, ravinteisuudelta sekä valoisuudeltaan vaihteleville kasvupaikoille. Riittoisuus 30 m2.
Kirjava niitty: Normaalin niityn perusseos. Sopii maalajilta, kosteudelta, ravinteisuudelta sekä valoisuudeltaan vaihteleville kasvupaikoille.
Käyttökohteet: tuoreet niityt, tieluiskat, maisema- ja pakettipellot, täytemaa-alueet, savikkoiset paikat, rehevät pihaniityt, joutomaat
Kasvupaikka: kuiva - tuore - kosteahko, aurinkoinen - puolivarjoisa, valoisa. Maaperä niukkaravinteinen - ravinteinen. Moreeni, multava, turve, hiekka, hiesu tai savipitoinen.
Seoksessa on 100% suomalaisia luonnonkukkien siemeniä.
Sisältö:
Ahdekaunokki |
Centaurea jacea |
Rödklint |
Harakankello |
Campanula patula |
Ängsklocka |
Hirvenkello |
Campanula cervicaria |
Skogsklocka |
Keltamatara |
Galium verum |
Gulmåra |
Kurjenkello |
Campanula persicifolia |
Stor blåklocka |
Kyläkellukka |
Geum urbanum |
Nejlikrot |
Käenkukka |
Lychnis flos-cuculi |
Gökblomster |
Lehtosinilatva |
Polemonium caeruleum |
Vanlig blågull |
Niittyleinikki |
Ranunculus acris |
Smörblomma |
Nurmikaunokki |
Centaurea phrygia |
Ängsklint |
Peurankello |
Campanula glomerata |
Toppklocka |
Puna-ailakki |
Silene dioica |
Skogslyst |
Päivänkakkara |
Leucanthemum vulgare |
Prästkrage |
Rantatädyke |
Veronica longifolia |
Strandveronika |
Särmäkuisma |
Hypericum maculatum |
Fyrkantig johannesört |
Tummatulikukka |
Verbascum nigrum |
Mörkt kungsljus |
Varsankello |
Campanula trachelium |
Nässelklocka |
Viite: 93266
Hienossa seoksessa on kukkaniittyjen kaikkia kukkia. Mm. apilaa, päivänkakkaraa, ruiskaunokkia, ojakärsämöä. Kylvöpaikalle valikoituvat siellä parhaiten viihtyvät.
Valkoisia niittykukkia tai kasvien valkoisia värimuotoja aurinkoiselle tai puolivarjoisalle tuoreelle ja kuivalle niitylle. Seoksessa on 100% suomalaisia luonnonkukkien siemeniä.
Viite: NSS010
Sininen niitty: Sinisiä niittykukkia aurinkoiselle tai puolivarjoisalle tuoreelle niitylle ja kuivalle kedolle. Sopii myös savikkoon. Seoksessa on 100% suomalaisia luonnonkukkien siemeniä.
Viite: NSS013
Matalahkoja niittykukkia pihapiiriin, myös tieluiskiin. Sopii kuivahkoille – tuoreille, niukkaravinteisille maille sekä valoisuudeltaan vaihteleville kasvupaikoille. Seoksessa on 100% suomalaisia luonnonkukkien siemeniä.
Viite: NSS007
Merenrantaketo: Kuiva, paahteinen ja karu keto merenrannalla tai sisämaassa. Sietää satunnaista suolapitoista vettä. Seoksessa on 100% suomalaisia luonnonkukkien siemeniä.
Viite: NSS001
Runsaasti kellokukkia kuivalle kedolle, kuivahkolle tai tuoreelle niitylle. Sini-puna-valkoinen seos. 30 m2.
Viite: NSS011
Unikkoniitty: Perinteisten peltojen yksivuotisia kukkia maisemapelloille tai kukkaniityille monivuotisten kasvien joukkoon.
Viite: NSS004
Kuivan kedon ja puolikuivan niityn perusseos. Sopii maalajiltaan ja ravinteisuudeltaan vaihteleville kasvupaikoille.
Viite: NSS003
Tuoreen, kostean tai rehevän niityn perusseos, sopii myös multaville maille ja savikkoon. Riittoisuus 30 m2.
Viite: 93392
Latvakellot aukeavat sopivasti juhannusyön kukkakimppuun. Hoikan tyylikkäät varret täyttyvät vähitellen kukista. Luonnonpuutarhan itseoikeutettu asukas, sopii villiintymään.
Viite: NSS008
Erittäin kuiva, paahteinen, aurinkoinen ja karu keto. Perhoskukkia ja matalia maanpeitekasveja. Käyttökohde: kalliokedot ja -hyllyt, kalliokot, kattokedot, kivikkokedot ja -puutarhat sekä kiviaidat.
Viite: 1657
Monivuotinen. Sisältää n. 35 lajiketta niittykukkia. Kukkii keväästä pitkälle syksyn. Pussi ei sisällä ruohonsiemeniä.
Viite: NSS006
Paahteisille kuiville kedoille ja hiekkapitoisille maille. Osa kasveista sitoo juurilla ja maavarsilla kasvualustaa. Riittoisuus 30 m2.
Viite: NSS005
Perhosten mesi- ja ravintokasveja tuoreelle aurinkoiselle niitylle. Perhosille sopii parhaiten aurinkoinen ja tuulelta suojaisa lämmin paikka. Riittoisuus 30 m2
Viite: NSS012
Puolivarjoisa seka-havupuuston tai rakennusten varjostama kuivahko niitty. Niitty saa suoraa auringonvaloa vain osan aikaa päivästä, mutta runsaasti hajavaloa. Seoksessa on 100% suomalaisia luonnonkukkien siemeniä.
Viite: 94772
Tunnettu ja perinteinen kukka. Monivuotinen kasvi, jonka voi päästää villiintymään omassa nurkassaan puutarhassa. Lajikkeella on harvinaisen suuret valkoiset kukat.
Normaalin niityn perusseos. Sopii maalajilta, kosteudelta, ravinteisuudelta sekä valoisuudeltaan vaihteleville kasvupaikoille. Riittoisuus 30 m2.